8.12.2023r. zakończyliśmy świętowanie jubileuszowego roku, 85 lecia Góry Parkowej. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami TUTAJ
17.02.2023
Zuzanna Długosz „Baba z gór”
Co ludzi interesowało w tym zimowym miesiącu sprzed 85 lat?

1.Praktyczne wskazówki dla Pań domu

Co zrobić, gdy męski kapelusz traci świeżość? Winę ponosi silnie zniszczona obszewka ze skóry, która jest zatłuszczona.Wystarczy szczotkę czyszczącą zamaczać w roztworze wody  do której w lało się na dziesięć części wody i jedną część amoniaku.Po oczyszczeniu obszewka powróci do swego pierwotnego wyglądu.

2.Przepisy kulinarne

Jesteśmy w karnawale, w czasie walentynek, więc w myśl zasady: przez żołądek do serca, wypróbujmy przepis na:
Paski czekoladowe: 10 dag mleka, 10 dag drobnego cukru, 10 dag pszennej mąki, 3 dag rodzinek, 5 dag czekolady, 2 całe jajka. Ucierać 5 minut (ręcznie) masło z cukrem, dodawać mąkę, wbić 2 całe jaja i ucierać wszystko razem przez pół godziny (ręcznie). Masę wylać na wysmarowaną masłem blachę, wyrównać  nożem i wysypać gęsto drobno-posiekaną czekoladą i rodzynkami i piec w dosyć ciepłej rurze.
Ważnym jest, aby cisto krajać (na paski szer. 2 cm, dł. 10 cm) nim będzie upieczone, bo potem będzie się kruszyć. Gotowe smakołyki można przechowywać do 10 dni.

3.DANCING – NARTY – BRYDŻ

Przed wyjazdem do zimowego kurortu należy udać się do sklepu ze sprzętem narciarskim, po strój do gry w brydża. Buty do tej gry powinny być z grubej skóry.Kostium narciarsko-brydżowy nadaje się też świetnie n a dancing.Można w nim także jeździć na nartach.Należy jednak uprzednio zapisać się na jakiś kurs narciarski.Można bowiem grać w brydża, jak noga stołowa, ale jeszcze gorzej jest jeździć na nartach jak… złamana noga stołowa.

4.Książę karnawału śpi

Ówczesna prasa donosi, ze tegoroczny książę karnawału jest młodzieńcem jeszcze nie rozbudzonym.Kiedyż wreszcie znajdzie się jakaś Żaneta, która rozpromieni serce księcia? Dlaczego książę śpi? Tyle pięknych dziewcząt czeka by wszedł na salę balową i spełnił dziewczęce marzenia.A może książę nie ma nawet pieniędzy na bilet wstępu?

Czekając na Państwa wieści o uratowanym księciu, życzę udanych balów!

 

Autor artykułu : Zuzanna Długosz „Baba z gór”