8.12.2023r. zakończyliśmy świętowanie jubileuszowego roku, 85 lecia Góry Parkowej. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami TUTAJ
09.03.2023
Zuzanna Długosz „Baba z gór”
Olśniewająca historią Góra Parkowa !

„Księżna holenderska Julianna i Książe Bernard z radością spoglądają na swoje dziecko”

Tymi właśnie szczęśliwymi narodzinami żyły 86 lat temu nie tylko Niderlandy, ale również Krynica-Zdrój, a z nią cała Polska.

To właśnie ten modny kurort na początku 1937 r wybrała sobie jako miejsce podróży poślubnej Księżna holenderska Julianna i Książe Bernard, a najnowocześniejsza „Kiepurowska Patria” stała się miejscem zamieszkania nowożeńców. Z wywiadów jakie Książe udzielił wiemy, że rekomendowano mu ten górski kurort, jako prężnie rozwijający się ośrodek sportów zimowych.

źródło nac.gov.pl

Zbocze Góry Parkowej było areną budowy drugiej w Polsce kolejki górskiej, a pierwszej na arenie kraju kolei linowo-terenowej.

Plac budowy w żaden sposób nie przeszkadzał w uprawianiu sportów zimowych. Działał wtedy stok narciarski oraz tor saneczkowy. Warto tu również zaznaczyć, że w 1935r., odbyły się na nim Europejskie zawody saneczkarskie. Przyjazd na południe tak zacnych gości, doprowadził również do sprowadzenia do Polski holenderskiej drużyny hokejowej z Amsterdamu i rozegrania wspólnego meczu na krynickim stadionie.

W jaki więc sposób kołyska wiąże się z miesiącem miodowym?

Otóż właśnie na początku marca 1938, na łamach magazynu „Światowid”, przeczytać można było o narodzinach pierwszego dziecka książęcej pary.

Wspomnieniem tego pobytu, niech będą słowa samego księcia Bernarda, cytowanego w codziennej prasie tamtego czasu: „(…)już na samym wstępie jesteśmy oczarowani. Krynica jest przepiękna(…).

Autor artykułu : Zuzanna Długosz „Baba z gór”